دسته بندی کالاها

انواع آسیاب قهوه و راهنمای خرید آن

نویسنده : علی قربانی
دسته بندی : کافی شاپ
آخرین بروز رسانی : بهمن 9, 1399
انواع آسیاب قهوه و راهنمای خرید آن

هر جا و هر زمان که صحبت از قهوه می شود، این طعم مطبوع و خوب آن است که لذت نوشیدن یک فنجان قهوه را دو چندان می کند. در داشتن یک طعم دلپذیر، عوامل زیادی موثرند از جمله : زمان ، دما، دستگاه دم کننده ی قهوه و …. یکی از مهمترین متغیرهایی که تاثیر شایان توجهی در تهیه یک قهوه دارد ، اندازه مناسب آسیاب شدن دانه های قهوه است.

در واقع علاوه بر نوع قهوه مصرفی، دستگاه آسیاب ( گرایندر) مناسب با آسیاب کردن صحیح قهوه، سبب می شود، پودر قهوه به دست آمده طعم و عطر واقعی خود را حفظ کند. در این نوشتار سعی داریم با بیان مختصری از دستگاه های آسیاب قهوه، ذکر انواع آن و معایب و مزایای آسیاب های قهوه، ویژگیهای یک دستگاه خوب را بشناسیم.

تاریخچه آسیاب قهوه :

به طور کلی اولین آسیاب ها توسط ایرانیان یا ترک ها ساخته شده اند که البته همچنان بر سر این موضوع اختلاف وجود دارد اما از آنجا که در طراحی آسیاب های قدیمی ، از نقوش اسلامی – ایرانی استفاده شده بود می توان نسبت به این امر ادعای محکم تری داشت که سازندگان اولیه آسیاب ، ایرانینان بوده اند . این آسیاب ها در گذشته و در ایران برای آسیاب انواع ادویه ها مورد استفاده قرار می گرفت اما بعدها ، ترک ها از آن به عنوان آسیاب قهوه و تهیه پودر قهوه ترک استفاده کردند. اندکی بعد از گسترش استفاده از الکتریسیته در بسیاری از وسایل ، آسیاب های برقی نیز وارد بازار شدند و رفته رفته بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند.

چه عواملی در تعیین میزان آسیاب کردن دانه های قهوه نقش دارند ؟
  • روش دم کردن قهوه

برای مثال درجه آسیاب قهوه فرانسه با درجه آسیاب قهوه ای که برای اسپرسو استفاده می شود؛ یکی نیست.

  1. خیلی درشت : درشت برای آماده کردن قهوه های سرد
  2. درشت : برای تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس
  3. متوسط : برای دم کردن قهوه با دستگاه دریپ پات
  4. متوسط – درشت: برای دم کردن قهوه با دستگاه هایی مثل کمکس
  5. نرم : برای گرفتن قهوه اسپرسو
  6. بسیار نرم : نرم برای تهیه قهوه ترک
آسیاب قهوه تیغه ای

این نوع از آسیاب ها از یک تیغه برای آسیاب کردن دانه های قهوه بهره می برند و اکثرا به این گونه عمل می کنند که هر چه مدت بیشتری روشن بمانند دانه های قهوه را ریزتر و ظریف تر آسیاب خواهند کرد .بنابراین تعیین میزان درشت و ریز بودن پودر قهوه با تنظیم زمان قرار دادن دانه ها در آسیاب کنترل می شود.

عملکرد آسیاب قهوه های تیغه ای :

می دانیم که پودر قهوه باید به گونه ای آسیاب شود که در انتها پودری یک دست و نرم داشته باشیم، به این منظور در آسیاب های تیغه ای پس از آنکه تا حدی دانه های قهوه آسیاب شدند باید مکث کرده، محفظه قهوه را تکان داده و دوباره قهوه را آسیاب کرد . اگر چه که تعداد دفعات و زمان انجام این کار در حصول نتیجه تاثیر دارد اما نهایتا دانه های قهوه با این آسیب ها به صورت یکدست پودر نخواهند شد و همچنین از آنجا که کنترل میزان نرمی دلخواه به صورت چشمی است عاری از خطا نخواهد بود . البته آسیاب قهوه های جدید نسبت به نمونه های قدیمی می توانند بیشتر روشن بمانند و ضمن داشتن لرزش کمتر ، دانه های قهوه را منظم تر آسیاب کنند.

مزایا و معایب آسیاب قهوه تیغه دار:

از جمله مزایای این دستگاه ها می توان به قیمت مناسب و همچنین کاربرد آسان آنها اشاره کرد به گونه ای که هر فردی با حداقل دانش نیز می تواند از این نوع دستگاه ها استفاده کند. معایب دستگاه آسیاب قهوه تیغه دار به این صورت است که ممکن است پس از اتمام آسیاب تمام تکه های درشت قهوه پودر نشده باشند و خرده هایی از آن باقی بمانند که مسلما در طعم قهوه اثر نامطلوبی می گذارد . ایراد دیگر این است ، که در بعضی از انواع این آسیاب ها ، تیغه ها بعد از چند ساعت روشن ماندن داغ میشوند و دانه های قهوه را می سوزانند و طعم قهوه را خراب می کنند.

آسیاب قهوه دندانه ای

این آسیاب های دندانه ای اغلب متقاضی بیشتری دارند چراکه مکانیزم عملکرد آنها نسبت به آسیاب های تیغه ای کاملا متفاوت است. در این نوع آسیاب، با قرار گرفتن دانه های قهوه در میان چرخ دنده ها و در حین حرکت بر روی هم دانه های قهوه خرد می شوند. همچنین استفاده کننده با فشردن دکمه های از پیش تعبیه شده روی دستگاه این امکان را پیدا می کند که دانه هارا به هر میزان که می خواهد و بسته به نوع قهوه مصرفی آسیاب کند.
این آسیاب های دندانه ای خود دو نوع دارند : از لحاظ ظاهری هر دو نوع شبیه به هم هستند و فقط نوع تیغه ها و سرعت چرخش تیغه ها در آنها متفاوت است.

ویژگی های آسیاب های دندانه ای قیفی:

در این آسیاب ، دانه های قهوه از بین از دو صفحه‌ی موج‌دار به جنس فلز یا سرامیک که در هم جفت می شوند عبور کرده و به پودر تبدیل می شوند.فاصله ی این دو صفحه در درجه ریزی یا درشتی پودر قهوه اثر گذار است و می توان این فاصله را تعیین و تنظیم کرد. علاوه بر موارد بالا این آسیاب ها دارای مکانیزمی هستند که مانع از ایجاد حرارت و گرم شدن بیش از حد قهوه و در نتیجه از بین رفتن عطر و بوی آن می شوند.

ویژگی های آسیاب های دندانه ای صفحه ای:

تیغه های آسیاب های قهوه صفحه ای مانند دو صفحه روی هم قرار می گیرند که فاصله‌ی میان صفحه‌ها را با توجه به میزان درشتی و ریزی دلخواه پودر می توان تعیین کرد.
لازم به ذکر است که آسیاب قهوه دندانه ای مخصوص اسپرسو ساز، کمی تخصصی تر می باشد.به کمک این آسیاب‌ها می توانید میزان قهوه مورد نیاز خود را با دقت بالا آسیاب کنید. همچنین این آسیاب‌ها دارای جایگاهی برای قرارگیری پرتافیلتر دستگاه اسپرسو است تا پودر قهوه مستقیماً داخل آن بریزد. از جمله مزایای این آسیاب ها این است که ضمن توانایی کارکرد مداوم ، تاثیر بد و نامطلوبی بر طعم و مزه ی قهوه ندارد . از دیگر مزایای آسیاب های قهوه دندانه ای آن است که نسبت به آسیاب های تیغه ای، صدای کمتری در حین کار دارد و با کیفیت بهتری قهوه را پودر می نماید . یکی از معایب این دستگاه به نوعی می تواند قیمت بالاتر آن در مقایسه با مدل تیغه ای باشد. همچنین تمیز کردن و شستن این آسیاب ها به دلیل پیچیدگی چرخ دنده ها دشوار تر است.

راهنمای خرید آسیاب قهوه:

پیش از خرید دستگاه آسیاب قهوه باید این نکته را در نظر داشته باشید که دستگاه شما بتواند نوع پودر قهوه‌ای که می‌خواهید را برای شما تهیه نماید . برای مثال برای تهیه‌ی قهوه ترک ، دانه‌ی قهوه باید با درجه بسیار نرمتر و ریزتر آسیاب شود و دستگاه آسیاب قهوه شما باید این قابلیت را داشته باشد . برای تهیه‌ی قهوه‌های دیگر نیز مثل اسپرسو و فرنچ پرس ، دانه‌ها باید با درجه زبرتر یا درشتر آسیاب شوند . اکثر آسیاب های قهوه خانگی توانایی آسیاب قهوه برای قهوه ترک را ندارند. *قیمت یکی از موارد مهم دیگریست که قبل از خرید باید در نظر داشته باشید. اگر چه شاید در هنگام خرید آسیاب قهوه وسوسه شویم مقتصدانه عمل کنیم اما این امر ثابت شده است که گاهی خرید آسیاب با کیفیت بالاتر در بلند مدت توجیحه اقتصادی بیشتری دارد. بنابراین اگر با صرف هزینه بیشتر ، دستگاه آسیاب قهوه ای اتوماتیک و هوشمند خریداری نمایید به دلیل دقت بالایی که این دستگاه ها در میزان قهوه ی خروجی و کیفیت آن دارند و همچنین طعم دلپذیری که هر بار تجربه خواهید کرد رضایت بیشتری خواهید داشت. * توجه داشته باشید مهمترین مشخصه برای انتخاب یک دستگاه آسیاب سرعت، قابلیت درجه بندی و در دسترس بودن لوازم جانبی در بازار است.


334
0
باز گشت به بالا